
Občan
Evidencia na úrade (ako, kde a kedy sa zaevidovať), aké informácie poskytuje úrad uchádzačovi o zamestnanie.
KOMPAS+
pre uchádzačov o zamestnanie okrem Bratislavského samosprávneho kraja
(platné od 01.05.2021)
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny v spolupráci s úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny sídliacimi mimo územnej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja zabezpečuje pre uchádzačov o zamestnanie poskytovanie príspevkov na kompetenčný kurz.
Kompetenčný kurz je príprava uchádzača o zamestnanie na uplatnenie sa na trhu práce v profesii, ktorú má záujem vykonávať po ukončení kompetenčného kurzu, s cieľom nadobudnúť vybrané kľúčové kompetencie - komunikačné zručnosti (vrátane sociálnych kompetencií), osobnostný rozvoj (vrátane manažérskych a podnikateľských kompetencií), počítačové zručnosti a jazykové zručnosti.
V prípade záujmu o poskytnutie príspevkov na kompetenčný kurz si uchádzač o zamestnanie môže zvoliť kompetenčný kurz a poskytovateľa kompetenčného kurzu, ktorý kurz zrealizuje. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny pre uchádzača o zamestnanie kompetenčný kurz nevyhľadáva a ani nezabezpečuje komunikáciu s poskytovateľom kompetenčného kurzu.
Uchádzač o zamestnanie, ktorý má záujem o poskytnutie príspevkov na kompetenčný kurz si sám z verejne dostupných kurzov vyberie konkrétny kurz, o ktorý má záujem. Najneskôr 14 kalendárnych dní pred predpokladaným začiatkom kurzu je potrebné predložiť úradu práce, sociálnych vecí a rodiny požiadavku na poskytnutie príspevku na kompetenčný kurz (ďalej len „požiadavka“) na predpísanom formulári, vrátane príloh (POŽIADAVKA NA KOMPETENČNÝ KURZ). V prípade, ak uchádzač o zamestnanie nepredkladá požiadavku osobne, ale zasiela ju napr. poštou, rozhodujúci je dátum doručenia na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
Požiadavka má dve hlavné časti:
Prílohou požiadavky je:
- vyhlásenie (príloha č. 1 požiadavky), v ktorom uchádzač o zamestnanie uvedie, či pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie prevádzkoval alebo vykonával samostatnú zárobkovú činnosť alebo neprevádzkoval alebo nevykonával samostatnú zárobkovú činnosť,
- dokument, ktorým bude preukázaná možnosť uplatnenia sa na trhu práce po absolvovaní kurzu a ktorý je aktuálny v čase podania požiadavky, napr.:
Keďže na príspevky na kompetenčný kurz nie je právny nárok, nie sú automaticky schválené každému uchádzačovi o zamestnanie, ktorý si o ne požiada. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny každú požiadavku posudzuje osobitne na základe individuálneho zhodnotenia efektívnosti, účelnosti a hospodárnosti poskytnutia príspevku na kompetenčný kurz.
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny podporuje kurzy realizované prezenčnou, dištančnou alebo kombinovanou formou. Neodporúča sa uplatňovať prezenčnú a dištančnú formu v jeden (ten istý) deň vyučovania. V závislosti od epidemiologickej situácie môže byť dočasne uprednostnená podpora dištančnej formy kompetenčných kurzov. V prípade uplatnenia dištančnej formy musí byť vzdelávanie uskutočňované tak, aby bol skutočne naplnený a overený cieľ vzdelávania a aby bolo možné, v prípade potreby, vierohodne preukázať, že daný učebný plán a učebné osnovy boli v požadovanej miere prebrané a riadne zdokumentované. Za primerané uplatňovanie dištančnej formy vzdelávania v súlade s vydaným má oprávnenie na vykonávanie vzdelávania dospelých, vykonávanie mimoškolskej vzdelávacej činnosti alebo obdobných služieb, ktoré vzdelávanie UoZ zahŕňajú, vydaných v zmysle osobitných predpisov, je zodpovedný poskytovateľ kompetenčného kurzu.
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny nepodporí kompetenčný kurz, ak v priebehu predchádzajúcich 5 rokov uhradil uchádzačovi o zamestnanie rovnaký kompetenčný kurz v zmysle § 43/§ 46/§ 54 zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Súčasťou posúdenia úradom práce, sociálnych vecí a rodiny je aj preverenie, či cena uvedená na potvrdení poskytovateľa kompetenčného kurzu spĺňa odporúčané maximálne cenové limity* (ODPORÚČANÉ MAXIMÁLNE CENOVÉ LIMITY).
Kompetenčný kurz je možné absolvovať len na území Slovenskej republiky okrem Bratislavského samosprávneho kraja (v prípade dištančnej formy rekvalifikačného kurzu sa za miesto realizácie kurzu považuje trvalý pobyt uchádzača o zamestnanie).
Ak úrad práce, sociálnych vecí a rodiny predloženú požiadavku schváli, uzatvorí s uchádzačom o zamestnanie dohodu o poskytnutí príspevkov na kompetenčný kurz (ďalej len „dohoda“), v ktorej sú špecifikované konkrétne podmienky, za ktorých budú uchádzačovi o zamestnanie príspevky poskytnuté. Bez uzatvorenia dohody nie je možné príspevky na kompetenčný kurz uchádzačovi o zamestnanie poskytnúť.
Uchádzač o zamestnanie, s ktorým úrad práce, sociálnych vecí a rodiny uzatvorí dohodu, je povinný nastúpiť na kompetenčný kurz v termíne predpokladaného začiatku kurzu, ktorý uviedol poskytovateľ kompetenčného kurzu v časti B požiadavky, resp. najneskôr do 15 kalendárnych dní od predpokladaného dátumu začiatku kurzu, v prípade, ak nebude možné zrealizovať kurz v predpokladanom termíne.
Kompetenčné kurzy sú podporované prostredníctvom príspevku na kurzovné a príspevku na cestovné a stravné. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny uhradí uchádzačovi o zamestnanie po ukončení kompetenčného kurzu v zmysle uzatvorenej dohody príspevok na kurzovné vo výške 100 % nákladov na kompetenčný kurz a príspevok na cestovné a stravné vo výške 4,76 eur za každý absolvovaný deň vyučovania kurzu realizovaný výlučne prezenčnou formou na základe žiadosti o úhradu príspevkov na kompetenčný kurz predloženej úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
Podrobnejšie informácie o poskytovaní príspevkov na kompetenčný kurz je možné získať na každom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.
* V prípade, ak má uchádzač o zamestnanie záujem absolvovať kompetenčný kurz, ktorý nespĺňa odporúčaný finančný limit na osobohodinu, poskytovateľ kompetenčného kurzu je povinný predložiť k požiadavke:
Poskytovateľ kompetenčného kurzu cenový prieskum :