
Občan
Evidencia na úrade (ako, kde a kedy sa zaevidovať), aké informácie poskytuje úrad uchádzačovi o zamestnanie.
Zákon č. 201/2008 Z. z. o náhradnom výživnom v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o náhradnom výživnom“) upravuje poskytovanie náhradného výživného, ktorým sa prispieva na zabezpečenie výživy nezaopatreného dieťaťa, ktoré má nárok na náhradné výživné.
Od 01.01.2020 je účinný zákon č. 420/2019 Z. z. zo dňa 26.11.2019, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o náhradnom výživnom. Cieľom predmetnej novely zákona je zvýšenie podpory rodín s deťmi v prípadoch, keď si povinná osoba neplní svoju vyživovaciu povinnosť. Bližšie informácie k zmenám zákona v porovnaní s predchádzajúcou právnou úpravou sú uvedené TU. [ PDF 184.9 kB]
Čo je náhradné výživné
Náhradným výživným sa prispieva na zabezpečenie výživy nezaopatreného dieťaťa v prípade:
Žiadateľom môže byť:
Podmienky nároku na náhradné výživné
Nárok na náhradné výživné vznikne, ak sú splnené nasledovné podmienky:
Ak je splnená jedna z uvedených podmienok, má oprávnená osoba nárok na náhradné výživné, ak:
Nárok na náhradné výživné nevzniká oprávnenej osobe, pre ktoré vykonáva opatrenia centrum pre deti a rodiny vrátane špecializovaných výchovných zariadení (školské zariadenia) pobytovou formou, na základe rozhodnutia súdu o nariadení ústavnej starostlivosti, neodkladného opatrenia alebo rozhodnutia súdu o výchovnom opatrení, o uložení ochrannej výchovy, alebo ak je dieťa vo výkone väzby, alebo vo výkone trestu odňatia slobody. Uvedené neplatí, ak ide o vykonávanie opatrení pobytovou formou pre dieťa, na základe dohody medzi centrom pre deti a rodiny a rodičom.
Výška náhradného výživného
Náhradné výživné poskytované za neplatené výživné je vo výške určenej právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenej dohody, najviac však vo výške 3,7-násobku sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa. Ak si povinná osoba plní vyživovaciu povinnosť čiastočne, náhradné výživné sa poskytne vo výške rozdielu medzi výškou výživného určeného právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenej dohody, ktoré sa zohľadňuje najviac vo výške 3,7–násobku sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa a výškou zaplateného výživného.
Náhradné výživné poskytované za sirotský dôchodok, na ktoré má nárok oprávnená osoba – sirota je vo výške minimálneho výživného (30 % sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa), ak oprávnenej osobe nevznikol nárok na sirotský dôchodok, alebo sirotský výsluhový dôchodok, alebo rozdielu medzi minimálnym výživným a sumou sirotského dôchodku.
Žiadateľ pred podaním žiadosti
Žiadosť o náhradné výživné
Žiadosť obsahuje meno, priezvisko, rodné číslo a trvalý pobyt oprávnenej osoby a ak žiadateľ o náhradné výživné nie je oprávnená osoba, žiadosť obsahuje aj meno, priezvisko, rodné číslo a trvalý pobyt žiadateľa o náhradné výživné.
K písomnej žiadosti sa prikladá:
Povinnosti poberateľa náhradného výživného
Po priznaní náhradného výživného je poberateľ povinný informovať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o každej zmene skutočnosti, ktorá je rozhodujúca na vyplácanie náhradného výživného najneskôr do ôsmich dní odo dňa zmeny skutočnosti. Takéto skutočnosti sú najmä:
Poberateľ je tiež povinný na výzvu úradu preukázať skutočnosti rozhodujúce na trvanie nároku na náhradné výživné, na jeho výšku a jeho vyplácanie a to v lehote určenej úradom. Nesplnenie tejto povinnosti má za následok zánik nároku na náhradné výživné.
Pri dodatočnom zaplatení alebo vymožení výživného povinnou osobou, je poberateľ náhradného výživného povinný úradu vrátiť náhradné výživné poskytnuté z dôvodu neplatenia výživného a to najviac do výšky, v ktorej bolo výživné zaplatené alebo vymožené.
Novelou zákona o náhradnom výživnom účinnou od 01.01.2020 došlo k zmene povinnosti vrátiť vyplatené výživné v prípade vymoženia výživného prostredníctvom exekútora/Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže. Vrátenie preddavkovo poskytnutého výživného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny vykonáva priamo exekútor, resp. ak sa povinná osoba zdržiava v cudzine túto povinnosť má namiesto poberateľa Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže.
Prehodnocovanie nároku na náhradné výživné
Trvanie nároku na náhradné výživné úrad prehodnocuje každých šesť kalendárnych mesiacov.
Ako a kde žiadať o náhradné výživné
Konanie o náhradnom výživnom sa začína na základe písomnej žiadosti alebo žiadosti podanej elektronickými prostriedkami podpísanej zaručeným elektronickým podpisom.
Žiadosť sa podáva na úrade podľa miesta trvalého pobytu oprávnenej osoby (nezaopatreného dieťaťa).
Právne predpisy pre oblasť náhradného výživného sú zverejnené TU.
Žiadosť, poučenia, potvrdenia a oznámenia o vymožení výživného sú zverejnené aj TU.