Byrokracia nebude viac kaziť radosť z narodenia dieťaťa

Viac času na starostlivosť o nového člena rodiny a menej hodín strávených na úradoch. To je výsledok nového balíka opatrení, v rámci ktorého si štát zobral na starosť celú administratívu spojenú s narodením dieťaťa a vybavením príspevku pri narodení dieťaťa.

Na zavedení opatrení sa spolu s ministerstvom práce a ústredím podieľali ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a ministerstvo vnútra a ministerstvo zdravotníctva. 

Doteraz museli rodičia hlásiť meno dieťaťa priamo na matričnom úrade, rodič musel prihlásiť dieťa do zdravotnej poisťovne, potom ísť k pediatrovi a gynekológovi a nakoniec ešte na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny so žiadosťou o vyplatenie príspevku pri narodení dieťaťa. V rámci znižovania byrokratického zaťaženia občanov preberá všetky tieto povinnosti na svoje plecia štát, a to prostredníctvom informatizácie a automatizácie procesov.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak pri príležitosti predstavenia nových opatrení povedal: „Sme radi, že táto vláda robí praktické kroky vo všetkých sférach, v ktorých vie pomôcť rodinám. A to tak, aby to rodiny na Slovensku pocítili. Môžeme pomáhať rodinám zvýšiť ich príjem. Zvýšili sme prídavky na deti, zvýšili sme daňový bonus na dieťa, zvýšili sme príspevky na stravné. Zaviedli sme tehotenský príspevok. Druhý okruh, kde môžeme rodinám pomôcť, je úspora peňazí. Napríklad tým, že sme znížili mesačné splátky exekútorom v priemere na polovicu, zrušili sme doplatky na lieky pre deti do 6 rokov, zaviedli sme bezplatné dlhové poradne. Tretí okruh, kde môžeme rodinám pomôcť, je umožnenie zmysluplného trávenia spoločného času. Pridelili sme finančné prostriedky na výstavbu viac ako 200 detských inkluzívnych ihrísk po celom Slovensku. A štvrtú dôležitú sféru, ktorú môžeme zlepšiť, je úspora času, ktorý doteraz rodiny zbytočne strávili papierovaním. Pred dvomi mesiacmi sme spoločne predstavili elektronickú PN-ku a teraz predstavujeme automatické vyplácanie príspevku pri narodení dieťaťa.“.

Riešenie životnej situácie narodenia dieťaťa a s ňou spojeného automatizovaného vyplácania príspevku bez nutnosti podávať žiadosť je funkčné už od 1. apríla 2022.Ak Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vie číslo účtu žiadateľa, vyplatí príspevok automaticky, ak nie, zavolá a číslo mu občan nadiktuje.

Po novom môžu rodičia dohodu o mene vybaviť priamo v pôrodnici, kde ju obaja spoločné podpíšu. Rodný list matrika odošle na adresu mamičky. Od 1. augusta nebude potrebné prihlasovať dieťa ani do zdravotnej poisťovne, lebo automaticky dostane zdravotnú poisťovňu matky. A na účet matky príde automaticky aj príspevok pri narodení dieťaťa.

Štát postupne plánuje významne znížiť byrokratické zaťaženie občanov pri ďalších 16 životných situáciách, napríklad pri strate zamestnania a hľadaní nového uplatnenia na trhu práce.Médiá

Dátum vytvorenia stránky: 26.07.2022

Tlačiť