Digital Youth Forum: Ako vyťažiť z online sveta maximum a byť pritom v bezpečí?

Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch, Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie a digiQ – digitálna inteligencia pripravili pre študentov stredných škôl prvý ročník podujatia Digital Youth Forum. Dňa 30. mája 2023 privítali v EVENTHOUSE Žilina takmer dve stovky študentov, ktorí sa mohli tešiť na zaujímavý program.

Digital Youth Forum bolo podujatie určené študentom stredných škôl, zamerané na bezpečné, kreatívne a najmä pozitívne využívanie digitálnych technológií. Program bol nabitý zaujímavým a inšpiratívnym obsahom a aktuálnymi témami v rámci digitálneho prostredia, o ktorých je potrebné hovoriť. Ako prvý sa študentom so zaujímavou prednáškou prihovoril Jakub Šuster. Porozprával im o projekte Elfovia.sk, ktorého poslaním je boj proti dezinformáciám a kultivácia diskusií na sociálnych sieťach. O environmentálnych témach v súvislosti s online prostredím porozprávala ekologická a klimatická aktivistka Marta Fandlová. Blok prednášok ďalej doplnila mladá dobrovoľníčka Veronika Kováčová z organizácie digiQ-digitálna inteligencia. Tínedžerka zo Žiliny svojim rovesníkom porozprávala o programe peer-to-peer vzdelávania digiPeers. Nadšencom videohier sa prihovoril Michal Božík z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie a vysvetlil im, aké zručnosti si práve prostredníctvom konkrétnych obľúbených hier môžu rozvíjať. O zmysluplnom trávení času na internete porozprávala Martina Bolibruchová z projektu zmudri.sk. Nakoniec zaznel príhovor Zuzany Bendíkovej  z organizácie InTYMYta, ktorej misiou je poskytovať inkluzívnu, vekovo adekvátnu a výskumom podloženú vzťahovú a sexuálnu výchovu.

Digital Youth Forum nie je len o prednáškach, príspevkoch a diskusii so študentmi. Dôležitou súčasťou podujatia bola aj workshop zóna, kde si študenti mohli vyskúšať zaujímavé aktivity týkajúce sa digitálnych technológií od kreatívneho OZ Hemisféra ľavá, slovenského videoherného štúdia PowerPlay Studio či vzdelávacej organizácie Eduma. Niečo zo svojich technologických „vychytávok“ študentom priniesla aj Fakulta elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity z Bratislavy. Informačné stánky, kde sa mohol každý zastaviť, pripravili mladí digiPeers z digiQ, Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch a Národná linka na pomoc deťom v ohrození VIAC AKO NI(c)K z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Celý program hudobne sprevádzala speváčka Barb – Barbora Hazuchová. Nechýbala ani chillout zóna.

Cieľom podujatia bolo priniesť študentom príjemný zážitok plný inšpiratívnych nápadov a zanechať v nich myšlienku, že online svet môže byť aj pozitívny, bezpečný a kreatívny.

Toto podujatie sa uskutočnilo v rámci Národného projektu Podpora ochrany detí pred násilím, ktorý sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

www.employment.gov.sk www.esf.gov.sk www.upsvr.gov.sk



Médiá

Dátum vytvorenia stránky: 01.06.2023

Tlačiť