Občan
Evidencia na úrade (ako, kde a kedy sa zaevidovať), aké informácie poskytuje úrad uchádzačovi o zamestnanie.
Zlepšenie bezpečnosti detí v online a offline priestore, oznamovacia povinnosť pri porušovaní práv dieťaťa zodpovedným orgánom alebo mediálna gramotnosť. Toto je pár príkladov tém, ktorým sa v prvom polroku venoval Národný projekt Spoločne za detstvo bez násilia pre všetky deti. Za sebou má viac ako 100 multidisciplinárnych stretnutí s rôznymi inštitúciami a desiatky preventívnych a osvetových aktivít v rámci celého Slovenska.
„Najmä v dnešnom svete moderných technológií, ktoré neraz vytvárajú priestor napríklad aj pre anonymizovanú šikanu, je viac ako potrebné nie len deti vzdelávať, ako sa správať zodpovedne a bezpečne, ale aj sieťovať všetky subjekty, ktoré by im v tom mali pomôcť, a prispieť tak k ich ochrane. Zároveň je dôležité, aby deti vedeli, kde sa majú obrátiť, ak oni samotné alebo niekto v ich okolí pociťuje na vlastnej koži násilie. Aj v tomto sú im nápomocní naši koordinátori ochrany detí pred násilím, ktorí pôsobia na každom jednom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny,“ uviedol generálny riaditeľ a generálny tajomník služobného úradu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Ormandy.
Cieľom Národného projektu Spoločne za detstvo bez násilia pre všetky deti je udržať a rozvíjať multidisciplinárnu spoluprácu subjektov participujúcich v oblasti ochrany detí pred násilím prostredníctvom koordinátorov ochrany detí pred násilím na regionálnej a národnej úrovni a tiež prostredníctvom koordinátora ochrany detí v digitálnom priestore. Projekt od januára 2024 plynule nadviazal na predošlý Národný projekt Podpora ochrany detí pred násilím.
Od januára 2024 sa v rámci celého Slovenska zrealizovalo viac ako 100 multidisciplinárnych pracovných stretnutí so zástupcami subjektov participujúcich na ochrane detí pred násilím (orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, obce, Centrá prevencie a poradenstva, okresná prokuratúra, školy a školské zariadenia, polícia). Venovali sa napríklad zlepšeniu bezpečnosti detí v online a offline priestore, ochrane mäkkých cieľov na školách v súvislosti s radikalizáciou mládeže, nárastom násilnej a mravnostnej kriminality na deťoch páchanej samotnými deťmi či zjednoteniu postupov pri koordinácii preventívnych a osvetových aktivít. Zároveň boli zrealizované aj desiatky preventívnych a osvetových aktivít pre samotné deti, mládež aj širokú verejnosť, pričom boli zamerané napríklad na prezentáciu Národnej linky na pomoc deťom v ohrození VIAC AKO NI(c)K, príležitosti a riziká v online priestore s nástrojmi rodičovskej kontroly pri digitálnych technológiách, rovesnícke násilie alebo aj na oznamovaciu povinnosť pri porušovaní práv dieťaťa zodpovedným orgánom.
Podstatnou súčasťou projektu je aj vzdelávanie v problematike ochrany detí pred násilím. V I.polroku bolo zrealizovaných už takmer 50 odborných seminárov pre odbornú verejnosť, osvetový program pre odborníkov pracujúcich s deťmi zameraný na bezpečnosť detí v digitálnom prostredí a šesť online večerných škôl určených pre odbornú aj laickú verejnosť.
Národný projekt sa realizuje vďaka spolufinancovaniu z fondov EÚ v rámci Programu Slovensko.